Wysłane przez admin w
Najtańszy kantor internetowy
Znalezienie najbardziej opłacalnego e-kantoru jest niezwykle proste z kantorbox.pl. Wystarczy zdefiniować jaką transakcję chcesz zawrzeć (kupna czy sprzedaży), określić jej wartość, wskazać bank, w którym masz konto, a także wybrać czy poszukujesz platformy społecznościowej czy kantoru internetowego. Na podstawie określonych przez Ciebie kryteriów otrzymasz tabelę pokazującą ile zapłacisz za podaną przez Ciebie ilość waluty oraz sprawdzisz koszty przelewu do i z Twojego banku. Pełne zestawienie kantorów dostępne jest w zakładce kantory internetowe.
Pamiętaj jednak, że ceny walut to nie wszystko i najtańszy nie zawsze oznacza najlepszy. Dlatego przy wyborze kantoru internetowego warto zwrócić uwagę również na inne kryteria pozacenowe opisane poniżej.
Koszty przelewów
Koszty przelewów mają znaczenie zwłaszcza przy wymianie małych kwot, kiedy to dodatkowa opłata może faktycznie zadecydować (a nie tylko sam kurs) o tym, która oferta jest najtańsza. Dlatego warto jest szukać kantoru internetowego, który ma konto walutowe w tym samym banku co my. Bowiem za przelewy między kontami tego samego banku w większości wypadków ani kantor ani bank nie pobierają opłat i przelew taki jest niemal natychmiastowy.
W przypadku przelewów bankowych pomiędzy różnymi bankami wyróżnić należy 3 główne opcje:
- SHA (z ang. "share", czyli "dzielony"), gdzie obie strony transakcji, czyli klient i kantor internetowy, ponoszą koszty naliczone przez ich banki; w przypadku SHA mogą wystąpić dodatkowe koszty banku pośrednika;
- SEPA, to przelew wysyłany w trybie SHA, ale tylko w walucie euro i tylko na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii; w przypadku SEPA nie występują dodatkowe koszty banku pośrednika;
- OUR (z ang. "our", czyli "nasz"), to przelew w którym koszt transakcji przypada tylko na nadawcę przelewu i dla OUR nie występują dodatkowe koszty banku pośrednika.
Kantory internetowe standardowo podczas przelewów korzystają z opcji SHA, ponieważ jest to z reguły najtańsza. Kantor wysyłając pieniądze w SHA doskonale wie jaka będzie pobrana przez jego bank opłata ale nie może mieć już pewności czy zapłaci klient. W niektórych przypadkach bowiem podczas przelewów SHA pomiędzy różnymi bankami mogą pojawić się dodatkowe opłaty banku pośrednika. Niestety nie ma reguły kiedy taki koszt może wystąpić, gdyż zależy on wyłącznie od indywidualnych rozliczeń pomiędzy bankami. Jedynie można stwierdzić, że przy transakcjach zagranicznych wystąpienie kosztu banku pośrednika jest dużo bardziej prawdopodobne. Wynika to z faktu, iż polskie banki obsługują przede wszystkim transakcje krajowe, dlatego często nie mają podpisanych umów z zagranicznymi bankami i muszą korzystać z usług banku pośredniczącego, a nie tak jak w Polsce gdzie tylko sporadycznie to robią. Niestety jeżeli wystąpią opłaty banków pośredniczących mogą być one znaczne - czasami nawet 10-50USD lub przy dużej kwocie jeszcze więcej jeżeli jest liczony procent od transakcji.
Renoma i wielkość firmy
Rok założenia i kapitał zakładowy są również ważne, gdyż świadczą o wielkości firmy. Zazwyczaj im bardziej dokapitalizowany e-kantor tym lepsze jakościowo usługi prowadzi, a także możemy się spodziewać większej ilości kont wewnętrznych, lepszej i bezpieczniejszej strony internetowej oraz innych udogodnień.
Komentarze przy kantorach internetowych
Pod każdym e-kantorem udostępniamy miejsce do komentarzy. Dzięki nim możesz natomiast sprawdzić, jakie opinie na temat danego kantoru online mają użytkownicy, a także wymienić się swoimi doświadczeniami. Często opinie lub problemy sygnalizowane przez innych pomagają wyrobić sobie opinie nt danej platformy i jej oferty. Komentarze pozwalają wyrobić sobie opinie o jakości świadczonych usług.
Przejrzystość oferty
Zdarza się, że niektóre kantory internetowe zamieszczają na swoich stronach nieprecyzyjne i nieprzejrzyste informacje. Na przykład nie możemy znaleźć na stronie informacji o kosztach przelewów albo kantor pisze, że za przelewy do wszystkich polskich banków nie pobiera opłat. W rzeczywistości jednak brak opłat ze strony e-kantoru nie oznacza, że takie przelewy są darmowe, ponieważ e-kantor nie wspomina, że mogą pojawić się opłaty ze strony banku odbiorcy lub banku pośrednika. Zdarza się również, iż platformy wymiany walut piszą, że "kurs wymiany prezentowany na stronie głównej nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego" albo nie podają dla jakich kwot jest prezentowany kurs wymiany. Znamy przypadki, gdzie kantor internetowy pokazuje na stronie głównej kurs dla 50tys. jednostek głównych walut. Nie trzeba nawet argumentować, iż mało kto wymienia takie kwoty. Zgodnie z § 2. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 września 2004r., każdy „kantor powinien przedstawić wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych oraz aktualne ceny (kursy) ich kupna i sprzedaży”.
Na szczęście na naszej porównywarce można znaleźć dokładne informacje dotyczące progu kwotowego, dla jakiego kursy są wyświetlane na stronie e-kantoru, a w naszym obliczeniach przyjmujemy taki sam kurs do porównania - dla wymiany około 1000 euro, dzięki temu nawet jak kantor na stronie podaje kursy dla bardzo wysokich progów, my i tak stosujemy wspólny mianownik porównawczy.
Oferta dodatkowa
Dostępność dodatkowych usług, takich jak zlecenia stałego dotyczącego spłat rat kredytowych z pewnością przyciągnie kredytobiorców walutowych, którzy nie będą chcieli co miesiąc szukać najbardziej opłacalnego kantoru i od nowa się zarejestrować i zlecać wymianę. Klienci tacy oczekują wygody i bardzo chwalą sobie automatyzację procesu wymiany walut. Zdobywające coraz większą popularność karty walutowe pre-paid są również dostępne w kilku kantorach. Jest to produkt w szczególności adresowany do osób wyjeżdżających za granicę lub często kupującym w zagranicznych sklepach internetowych, gdzie ceny nie raz są dużo niższe. Możliwość przelewów na rachunki osób trzecich ucieszy przedsiębiorców a przelewy zagraniczne, oprócz firm, cieszą się popularnością wśród osób wysyłających pieniądze do Polski z zagranicy. Z kolei, możliwość negocjacji kursów zainteresuje z pewnością firmy i osoby wymieniające większe kwoty lub dokonujące częstych transakcji.
Dzięki powyższym radom na pewno będzie Ci łatwiej podjąć decyzję, który serwis wymiany walut online jest w Twoim przypadku najkorzystniejszy i wzbudza Twoje zaufanie.
Komentarze
Stanisław replied on Adres
Kantor internetowy
Dla tych poszukujących swojego kantoru internetowego polecam kantor. Wymieniam u nich walutę i jestem zadowolony:)
Dodaj komentarz