Problemy włoskich banków

pixabay.com

System bankowy w Europie wciąż nie oczyścił się z toksycznych aktywów. Dobrym przykładem są włoskie banki, którym ciążą niespłacane kredyty. Dobre dane z USA. Obniżka perspektywy kredytowej Australii.


Włochy wyraźnie pozazdrościły innym krajom południa swoich pięciu minut złej sławy i postanowiły pokazać jak wyglądają realne problemy. Wskaźnik niespłacanych kredytów w tym kraju osiągnął właśnie 17%. Jak nie trudno się domyślić sektor bankowy trzeszczy i tylko udaje, że sytuacja jest pod kontrolą. Problemem jest nowa dyrektywa mówiąca, że bankrutujące banki są w pierwszej kolejności zasilane przez deponentów. Byłaby to powtórka z Cypru. Aż strach pomyśleć co się stanie we Włoszech, jeżeli rozpocznie się paniczne wypłacanie depozytów z banków. Teraz sprawdzane są jeszcze możliwe furtki na obejście ograniczeń i wsparcie banków przez państwo. Metoda ta ma jedną podstawową wadę. Włochy wcale nie są krajem z nadwyżką budżetową i niskim zadłużeniem. Wspierając banki tylko pogorszą tą sytuację. Gdyby doszło do realnych problemów we Włoszech możemy szybko uznać Brexit za problem drugorzędny.


W USA rośnie deficyt w handlu zagranicznym. Wczorajsze dane pokazały brak zmian eksportu i wzrost importu o kolejny procent. Powodem niekorzystnej tendencji jest silny dolar. Z drugiej strony, jeżeli tendencja się utrzyma będzie to bodziec osłabiający dolara. Korzystanie wypadł natomiast raport ISM dla usług. Był on o 3,2 pkt lepszy od oczekiwań, korzystnie wypadła również jego druga część na temat aktywności biznesowej, tutaj wzrost wyniósł 3,8 pkt.


Agencja ratingowa obniżyła perspektywę ratingową Australii z neutralnej do negatywnej. Oznacza to, że jeżeli sytuacja będzie się pogarszać, będzie to kolejny kraj, który utraci najwyższy możliwy rating. Powodem zmian perspektywy jest pat po ostatnich wyborach. Agencja obawia się, że ze względu na to istnieje ryzyko pogłębienia się deficytu budżetowego. Kraj pomimo silnej gałęzi surowcowej dobrze radzi sobie z obecną sytuacją. Bezrobocie jest wciąż poniżej 6%, PKB rośnie powyżej 3% a dług publiczny wynosi zaledwie 36,8%. Te wszystkie parametry powodują, że nawet pomimo obniżki perspektywy szansa na obniżkę ratingu oceniana jest na 25% w ciągu dwóch lat. Pomimo decyzji agencji notowania dolara australijskiego nie ucierpiały.


Wczoraj o 20:00 odbyło się posiedzenie FOMC, czyli amerykańskiego odpowiednika polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Posiedzenie to nie dało jasnego sygnału co do terminu spodziewanej podwyżki stóp procentowych w USA.


Wciąż trwa Ramadan. Z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:15 - USA - raport ADP na temat zatrudnienia,
  • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
  • 17:00 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.


    Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
  • Tagi: 

    Dodaj komentarz

    Filtered HTML

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Plain text

    • Znaczniki HTML niedozwolone.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
    CAPTCHA
    Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.