PEKAO S.A. dołączył do grona banków, które uruchomiły własne kantory internetowe. Wcześniej internetowe kantory uruchomiły Alior Bank, Raiffeisen Polbank, BZ WBK i mBank.
Wyróżniamy trzy modele funkcjonowania kantorów bankowych:
kantory bankowe dostępne tylko dla klientów banku (model stosowany w przypadku: mBanku, BZ WBK i PEKAO) - żeby z nich skorzystać należ złożyć wniosek, po którego zatwierdzeniu dostaniemy dostęp do dedykowanej platformy walutowej;
kantor bankowy dostępny dla wszystkich, niezależnie czy jest się klientem banku (model ten stosowany jest przez Alior Kantor, będącego częścią Alior Banku) - do rejestracji wystarczy tylko jeden rachunek złotówkowy założony w dowolnym polskim banku (konta walutowe można założyć już w e-kantorze), jednak jeżeli nie jesteśmy klientem Aliora należy wcześniej podpisać odpowiednią umowę w oddziale banku;
kantor założony przez bankową spółkę-córkę (tak jest w przypadku Rkantora, będącego oddzielnie wyodrębnioną spółką Raiffeisen Solutions, która de facto należy do grupy Raiffeisen Polbank) - rozwiązanie to najbardziej przypomina dotąd obecne na rynku kantory internetowe, ponieważ rejestracji można dokonać zdalnie i nie ma obowiązku zakładania konta w Raiffeisen Polbanku.
JEŻELI CHCESZ PORÓWNAĆ KANTORY INTERNETOWE W POLSCE ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ GŁÓWNĄ.
Niestety nie będąc klientem banku (prawdopodobnie też klientem, który wcześniej podpisał w oddziale banku umowę o uruchomienie usługi) nie jesteśmy w stanie podejrzeć kursów oferowanych przez platformę wymiany walut PEKAO S.A.
Nowa platforma walutowa PEKAO S.A. w ramach swojej usługi oferuje:
wymianę czterech najpopularniejszych walut (USD, EUR, CHF, GBP),
uruchomienie usługi możliwe jest po złożeniu wniosku w placówce banku,
usługa dostępna jest dla klientów indywidualnych oraz klientów bankowości osobistej Premium,
przelewy mogą być dokonywane wyłącznie pomiędzy rachunkami prowadzonymi przez bank PEKAO S.A. (rachunki te trzeba też wcześniej założyć w banku) i na konta należące tylko do tego samego klienta,
usługa jest dostępna 24h na dobę, jednak transakcje wymiany walut po najkorzystniejszym kursie (tzw. preferencyjnym) są możliwe tylko w dni robocze pomiędzy godziną 9:00 a 17:00,
kurs w platformie obowiązuje przez 30 sekund (tyle mamy czasu na akceptację),
transakcja jest realizowana automatycznie zaraz po jej zaakceptowaniu,
środki zabezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (podobnie jak w przypadku innych kantorów bankowych),
W regulaminie usługi czytamy też, iż:
„Bank będzie uprawniony do zaprzestania kupna i sprzedaży danej waluty lub powiększenia wysokości marży, o której mowa w ust.1 w przypadku:
1) niedostępności serwisu Reuters w chwili ustalania kursu referencyjnego,
2) zawieszenia handlu daną walutą na rynku międzybankowym, skutkującym brakiem możliwości uzyskania notowań kursu referencyjnego.”
Zmiana wysokości marży będzie nie większa niż o 30% kursu referencyjnego, w oparciu o który był ustalany ostatni kurs preferencyjny dla danej pary walut.
Powyższy zapis oznacza to, iż bank w przypadkach opisanych powyżej, może aż o 30% pogorszyć oferowany kurs wymiany. Jednak takie przypadki są raczej sporadyczne.
Dodaj komentarz