Dobre dane z Francji. Kiedy rekonstrukcja?

Poprawa we Francji

Dobre dane nadchodzą z Paryża. Wzrost PKB w wysokości 2,2% nie jest co prawda niczym co powali rynki na kolana. Jest to natomiast bardzo dobry sygnał i najlepszy wynik od 5 lat. Bardzo dobre wyniki osiągają również indeksy koniunktury. Zarówno dla przemysłu jak i usług. Dzisiaj tuż przed 10:00 poznaliśmy odczyt dla usług, który przekracza 60 pkt. Jest to wynik o przeszło 5 pkt wyższy od odczytu z Niemiec czy z Włoch. Jaki ma to wpływ na rynki walutowe? Euro oparte jest na kondycji wielu państw. Dotychczas bardzo dobre dane z Niemiec były tonowane przez słabsze z Francji, Hiszpanii i Włoch. Teraz gdy pojawi się druga lokomotywa w tym pociągu być może zobaczymy kolejne umocnienie wspólnej europejskiej waluty.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce

Dzisiaj powinniśmy poznać decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Opinia analityków jest zgodna - na dzisiejszym posiedzeniu nie powinno dojść do zmian. Powodem jest oczekiwanie na działanie naszych sąsiadów, a szczególnie start zacieśniania polityki monetarnej w Unii Europejskiej. O potrzebie wzrostu stóp dyskusja w kraju trwa od miesięcy. Problemem jest fakt, że podniesienie stóp spowoduje nie tylko umocnienie waluty, ale dodatkowo zwiększy oprocentowanie kredytów. W rezultacie polscy eksporterzy ucierpią podwójnie. Otrzymają mniej środków za swój eksport i będą się drożej finansować. To właśnie lęk zduszenia obecnego wzrostu gospodarczego spowoduje, że najprawdopodobniej jeszcze przez wiele miesięcy nie zobaczymy zmian stóp.

Rekonstrukcja rządu PiS

Wielokrotnie zapowiadana i przekładana rekonstrukcja rządu ma podobno odbyć się jednak w grudniu. Obecnie mówi się o objęciu teki premiera przez Mateusza Morawieckiego. Dla rynków walutowych zmiana premiera byłaby oczywiście istotna. Biorąc pod uwagę życiorys i doświadczenie nie należałoby się spodziewać niepokoju a tym samym osłabienia waluty. Ważne też będą ewentualne zmiany w resortach finansów i gospodarki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 - USA - handel zagraniczny,
  • 16:00 - USA - raport ISM dla usług.



    Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

  • Tagi: 

    Dodaj komentarz

    Filtered HTML

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Plain text

    • Znaczniki HTML niedozwolone.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
    CAPTCHA
    Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.