Wysłane przez admin w
Decyzja dotycząca skorzystania z usług kantoru online, a nie tradycyjnego, argumentowana jest zazwyczaj niższymi kosztami oraz możliwością zaoszczędzenia na transakcjach walutowych. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie, czasami lepiej wymienić po gorszym kursie niż skorzystać z niepewnych i niesprawdzonych podmiotów.
5 podstawowych zasad bezpieczeństwa
- Korzystaj z kantorów sprawdzonych polecanych przez innych, takich, które nie pojawiły się z znikąd.
Opinie przeczytasz w komentarzach dostępnych przy każdym e-kantorze a na stronie głównej w tabeli porównywarki znajdziesz podstawowe informacje, tj.: wielkość kapitału, data założenia czy ilość wymienianych walut lub obsługiwanych banków. Wszystkie te dane budują obraz firmy, świadcząc o jej wielkości i atrakcyjności oferty, podobnie jak opinie użytkowników mają znaczenie, bo tak jak na serwisach aukcyjnych, im więcej pozytywnych komentarzy tym serwis wymiany walut jest bardziej godny zaufania.
- Podczas pierwszych transakcji rozbijaj duże wymiany na raty, sprawdzając za każdym razem czy środki docierają na Twoje konto.
Operacje wykonuj w dni powszednie, gdy wszystko działa płynniej, a w razie kłopotów łatwiej je wyjaśnić i rozwiązać niż podczas wolnych weekendów. Jeśli strona świadcząca usługę funkcjonuje oferuje także wymianę po godzinach pracy obsługi, nie zawieraj takich transakcji poza standardowym czasem pracy serwisu, gdyż wtedy musisz się liczyć z mniej korzystnym kursem, który jest automatycznie powiększany, a także dłuższym czasem oczekiwania. Należy pamiętać, iż każda wymiana powyżej 15 tys. euro, nawet, jeżeli została podzielona na kilka mniejszych wymaga dodatkowych potwierdzeń. Kantor z reguły żąda kopii dokumentów tożsamości lub firmy i przesyła dane do GIODO w celu weryfikacji. Dzieje się tak ponieważ każda transakcja ponad progowa musi być rejestrowana i sprawdzona w myśl przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
- Wybieraj kantory internetowe, które posiadają zabezpieczenia IT w postaci protokołu SSL z rozszerzoną walidacją EV.
Dzięki temu ryzyko utraty poufnych danych jest znikome. Obecnie stosowane są trzy typy protokołów SSL. Pierwszym jest DV (Domain Validation), który oznacza jedynie bezpośrednie połączenie z witryną. Następnym kolejności jest OV (Organizatin Validation), który potwierdza jeszcze własność witryny. Najlepszym certyfikatem SSL jest EV (Extended Validation), który rozpoznamy po tym, że w prawym górnym rogu pasku przeglądarki pojawi się symbol kłódki wraz z podświetloną z reguły na zielono nazwą firmy, do której należy witryna. Identyczne certyfikaty są stosowane również przez banki. Jak łatwo stwierdzić osobom, dla których bezpieczeństwo transakcji jest najważniejsze, zaleca się korzystanie z kantorów zabezpieczający strumień przepływu danych protokołem SSL EV.
- Przejrzyj regulamin i zobacz czy nie ma w nim jakiś kruczków.
Regulamin powinien być spójny, niejednostronny i nie zawierać niekorzystnych dla Ciebie zapisów. Znamy przypadki kiedy kantory zabezpieczają się we wszelki możliwy sposób. Standardem jest zapis o pokryciu przez klienta wszystkich kosztów związanych z przelewem. Nie ma w tym nic zdrożnego, chyba że kantor wcześniej zarzekał się, że takie nie wystąpią. Takie przypadki niestety mają miejsce. Na przykład niektóre kantory internetowe informują, że nie pobierają żadnych opłat za przelewy, nie wspominając jednak że takie opłaty może pobrać bank, i dla osoby nieobeznanej może być to kłopot. Inne ciekawe zapisy, z którymi można się spotkać to: możliwość odwoływania transakcji bez podania przyczyn, drakońskie jednostronne zapisy o karach (np. jak pieniądze klienta nie wpłyną na czas, nawet z winy banku).
- Zwracaj uwagę na wygląd i przejrzystość strony.
Strona zrobiona niedbale, zawierająca jakiekolwiek błędy i bez łatwo dostępnego regulaminu słusznie może nie wzbudzać zaufania klienta. Dodatkowo oprócz samych logotypów banków mających świadczyć po posiadaniu w nich kont wewnętrznych, przydatna jest oddzielna strona poświęcona kosztom przelewów. Podobnie jak opisane powyżej uwagi dotyczące regulaminu - wszystkie ważne informacje na stronie powinny być łatwe do znalezienia, wyczerpujące i nie budzące wątpliwości.
Komentarze
Lemark replied on Adres
suplement
W mojej ocenie ważna jest także obsługa. Jeżeli mamy problem z nawiązaniem kontaktu z pracownikami kantoru, to może oznaczać braki organizacyjne, a to nie wróży za dobrze dla wymiany naszych środków pieniężnych.
Dodaj komentarz